Без мови – не створити нам держави,
Доріг тернистих – не перебрести!
Хай вороги жорстокі і лукаві –
Стіною стань і мову захисти!

Річ не про те, що мова солов'їна,
Бо мова – глибше, ніж пташиний спів.
В її скарбниці – доля України,
Космічна нерозгаданість віків.
Микола Лотоцький

Викладачі кафедри гуманітарної підготовки вітають професорсько-викладацький склад, співробітників і студентів ДонНАБА зі святом – Днем української писемності та мови.

Це свято було встановлено Указом Президента України в 1997 році і відзначається щорічно 9 листопада на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл. 1114 р.), першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Автор житій князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського; традиційно вважається одним із авторів «Повісті временних літ».

Історія не зберегла для нас свідчень про рік та місце народження майбутнього літописця, його батьків, час смерті. Відомо, що він з’явився у Києво-Печерському монастирі вже після смерті Феодосія Печерського (1074 р.), ігумен Стефан постриг Нестора в ченці і поставив його дияконом. Саме Нестор увів історію Русі в річище всесвітньої історії.

Щороку саме в День української писемності та мови проводиться Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

Радіодиктант транслюватиметься 9 листопада в ефірі Першого каналу Українського радіо, Першого національного телеканалу України з 11 години 30 хвилин.

Традиційно текст радіодиктанту готує і буде диктувати доцент Київського університету ім. Б. Грінченка Олександр Авраменко. Він зазначив, що це буде світлий, позитивний, пізнавальний текст. «Я відчуваю шалену відповідальність, оскільки маю, склавши текст, догодити дитині і дорослому, чоловікам і жінкам, українськомовним і російськомовним. Тому надзвичайно важко підготувати такий текст, який принаймні не дратуватиме, а бажано, щоб він був і пізнавальний, і позитивний, і якісь функції ще, чи естетичні, чи патріотичні, чи ще якісь виконував», – сказав пан Авраменко.

Кожен охочий може долучитися до акції та написати диктант. До розгляду приймаються лише рукописи.

Радіодиктант потрібно надіслати поштою на адресу: вул. Хрещатик, 26, Київ - 1, 01001 із позначкою «Радіодиктант» упродовж 9 чи 10 листопада, про що свідчитиме поштовий штемпель.

Текст радіодиктанту буде оприлюднено на сайті «Українське радіо» 11 листопада, тож усі охочі зможуть перевірити свої знання.

Нагадаємо, у 2017 році «Українське радіо» отримало 28 тисяч 999 радіодиктантів. Із них майже 17, 5 тисяч – звичайною поштою, а 11, 5 тисяч – електронною. 124 особи стали переможцями.

Зі святом Вас, шанувальники рідного слова!

9 листопада – День української писемності та мови!